KØBENHAVN: I weekenden blev tidligere borgmester i København, Pia Allerslev, valgt til ny landsformand i CP Danmark – Landsforeningen for cerebral parese. CP Danmark arbejder for at forbedre vilkårene for de 10.000 mennesker i Danmark, der lever med cerebral parese (spastisk lammelse).
- Jeg brænder for mindre organisationer, der sjældent får den store opmærksomhed. CP Danmark er en organisation med dedikerede frivillige og mange medlemmer, som fortjener den største opmærksomhed. Jeg er overbevist om, at jeg kan være med til at gøre en forskel og bidrage til at udvikle organisationen, siger Pia Allerslev.
Allerslev har været både kultur- og fritidsborgmester og børne- og ungdomsborgmester. Hun opgav at genopstille til KV17, da hun blev vraget som spidskandidat. Efter en periode som selvstændig konsulent blev hun partner i kommunikationsbureauet Sincera.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.