Over 90 procent af plejehjemsbeboere i Danmark er tilfredse eller meget tilfredse med den hjælp, de modtager. Det viser en ny undersøgelse fra Danmarks Statistik, der er udarbejdet for Ældreministeriet.
Cirka 9.900 beboere har deltaget i tilfredshedsundersøgelsen, der er foretaget i perioden mellem januar og juni i år.
Tilfredsheden blandt de ældre borgere i Danmark er større, hvis man befinder sig på et plejehjem i Jylland og på Fyn end på Sjælland, skriver Ældreministeriet i en pressemeddelelse.
På landsplan har 83 procent af beboerne angivet, at de oplever, at plejehjemmets medarbejdere hjælper med at inddrage beboerne og deres ønsker, når de tilrettelægger plejen.
Tallene vækker begejstring hos ældreminister Mette Kierkgaard (M).
- Jeg kan konstatere sort på hvidt, at plejehjemmene er langt bedre end deres rygte, når ni ud af ti er tilfredse med den hjælp, de får. Det er et kæmpe skulderklap til de mange dygtige medarbejdere rundtomkring på landets plejehjem.
- Jeg tror og håber på, at de nyvalgte byråd i landets kommuner vil læse grundigt med, så de kan gøre det endnu bedre på plejehjemmene, siger hun i pressemeddelelsen.
Kritisable forhold afdækket
Der har de seneste år været flere sager om beboere, der ikke har fået den nødvendige hjælp på landets plejehjem.
Dette blev blandt andet beskrevet i TV 2-dokumentarerne "Plejehjemmene bag facaden" og "Opråb fra plejehjemmet", der viste kritisable forhold på plejehjem nær Aarhus og Køge.
Berlingske har også berettet om utilfredsstillende forhold på flere plejehjem i København.
Ifølge den nye undersøgelse har over 80 procent af beboerne i 88 ud af de 93 deltagende kommuner angivet, at de er tilfredse eller meget tilfredse.
I den kommune med den laveste tilfredshed har 65 procent af beboerne svaret, at de enten er tilfredse eller meget tilfredse.
Tilfredsheden blandt beboerne var dog lavere, da de skulle vurdere tilfredsheden med maden på plejehjemmet.
Her har 78 procent af beboerne angivet, at de er tilfredse eller meget tilfredse med maden på plejehjemmene. Også her er tilfredsheden højere i Jylland og på Fyn.
I den kommune med den laveste tilfredshed med maden angiver 37 procent af beboerne, at de er tilfredse eller meget tilfredse.
Der har også tidligere i år været offentliggjort en lignende undersøgelse blandt de ældres tilfredshed med hjemmehjælpen. Den viste, at 78 procent af dem, der får hjemmehjælp, var tilfredse med hjælpen.
Undersøgelsen om plejehjemsbeboernes tilfredshed er ifølge Ældreministeriet den første af sin slags og blev iværksat som led i ældrereformen, der blev vedtaget i 2024.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.









