
I en stor reformaftale har regeringen sammen med en bred politisk enighed, herunder partier som SF, LA, KF, EL, DF og ALT, besluttet at investere næsten to milliarder kroner årligt i at hæve kvaliteten af professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser.
Fokus i aftalen er især rettet mod de velfærdsrettede uddannelser som pædagog- og sundhedsuddannelserne for at sikre bedre forberedelse af de studerende til arbejdsmarkedet og en højere kvalitet på tværs af landet.
- Højere kvalitet er nøglen til, at flere får øjnene op for alle de gode og spændende professions- og erhvervsrettede uddannelser. Flere timer, mere vejledning, bedre mulighed for at tone uddannelser, så alle får et godt udbytte af studiet, er bare nogle af de tiltag, vi sætter i søen, siger uddannelses- og forskningsminister Christian Egelund (M).
Bedre værkstedsfaciliteter og praktikforløb
Reformen indebærer blandt andet, at sundhedsuddannelserne skal have forbedrede simulations- og værkstedsfaciliteter, som skal styrke de praktiske færdigheder, som er afgørende for arbejdet i sundhedsvæsenet.
Desuden vil pædagoguddannelsen få et løft, hvor der afsættes midler til at uddanne praktikvejledere og forbedre selve praktikforløbene.
- Efter mange års opråb fra SF er vi nu endelig enige om et løft af pædagoguddannelsen – og de professions- og erhvervsrettede uddannelser. Med den her aftale får pædagoger, sygeplejersker og socialrådgivere nu en bedre undervisning på uddannelsen, siger Sofie Lippert, uddannelsesordfører for SF og fortsætter:
- Det er enormt vigtigt, at de studerende har gode forudsætninger for at kunne koble det, de har lærer på uddannelsen, med det de oplever i praktikken. Så de er klædt på til at levere den omsorg, pleje, hjælp og støtte, som er velfærdssamfundet.
Forkortelse af en række uddannelser
Visse professionsuddannelser forkortes fremover med tre måneder.
Det er et flertal i Folketinget enedes om, fremgår det af aftaleteksten fra Uddannelses- og Forskningsministeriet.
Det betyder konkret, at det kan tage tre måneder mindre at blive uddannet til eksempelvis sygeplejerske og pædagog. I dag tager mange professionsuddannelser tre og et halvt år at fuldføre.
Fagforeningerne Bupl, Socialrådgiverne, Socialpædagogerne og Dansk Sygeplejeråd har alle udtrykt tilfredshed med den nye aftale.
Læs mere om reformaftalen her.
/ritzau/hss
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.