
Andelen af sigtede i udsatte boligområder er dalet støt de seneste 10 år. Men faldet modsvarer ikke udviklingen i resten af landet. Det viser den nye rapport fra Center for Boligsocial Udvikling (CFBU), 'Bag om de faldende sigtelsesrater'.
Undersøgelsen viser samtidig, at det primært er gruppen af engangssigtede unge, der er blevet mindre, mens gruppen af flergangssigtede ikke er mindsket tilsvarende.
Fra 2000 til 2015 er andelen af sigtede unge i udsatte boligområder faldet med 27 pct. Et fald, der dog ikke modsvarer de tilsvarende 31 pct. på landsplan. Ane Glad, der er medforfatter til rapporten forklarer:
- Midt i endnu en opblusning af bandekrigen har vi kunnet konstatere, at den overordnede udvikling i ungdomskriminaliteten de seneste år trods alt er gået i den rigtige retning: Færre unge sigtes gentagne gange og sigtelserne for vold er faldet. Dog ser vi ikke den samme positive udvikling i gruppen af unge med flere sigtelser, som stort set er uændret.
CFBU’s rapport viser således, at der er færre unge i udsatte boligområder, som sigtes en enkelt gang, mens gruppen af flergangssigtede ikke er mindsket tilsvarende. Det er det modsatte mønster af på landsplan, hvor der er blevet relativt færre flergangssigtede og hvor faldet i engangssigtede til gengæld er mindre.
Men hvad skyldes så det store fald i andelen af engangssigtede unge, og hvorfor lykkes det ikke at skabe samme udvikling for de unge med flere sigtelser?
- Tidligere undersøgelser fra CFBU peger på, at de kriminalpræventive boligsociale indsatser har et godt tag i de unge under 18 år. CFBUs evaluering af Hotspot-indsatsen viser eksempelvis, at opsøgende gadeplansarbejde har gode resultater med at holde unge væk fra en gadeorienteret tilværelse. Mange aktører arbejder med forebyggelse af ungdomskriminalitet, og undersøgelserne viser, at en stærk koordinering blandt disse også er en af nøglerne til at forhindre unge i at begynde en kriminel løbebane. Til gengæld er det også en udbredt erfaring, at dem over 18 år er sværere at nå. Her er der stadig et markant behov for at udtænke nogle virksomme indsatser, og så holde fast i det gode kriminalpræventive arbejde, der foregår i helhedsplanerne for de unge under 18 år, siger Ane Glad.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.