
REBILD: Syv søskende fra Rebild opgiver at føre erstatningssag mod Rebild Kommune for ikke at have handlet i tide i den såkaldte Rebild-sag, skriver DR Nordjylland.
Byretten har dømt deres far for overgreb mod blandt andre de syv børn, og efterfølgende har borgmester Anny Winther (V), erkendt, at børnene skulle være fjernet fra familien, og juridiske eksperter har udtalt, at sagen er velegnet til en erstatningsag. Alligevel vil børnene ikke kræve erstatning af kommunen.
- Børnene har fået nok af retssager. Det har været hårdt at komme igennem, og derfor er en erstatningssag mod kommunen parkeret, siger bistandsadvokat Susan Sørensen. I foråret blev den 56-årige far idømt en tidsubestemt forvaringsdom for igennem 16 år at have voldtaget og misbrugt de syv børn samt to piger uden for familien. Manden nægter sig skyldig og ankede derfor til landsretten.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.