AALBORG: I går besluttede beskæftigelsesudvalget at bruge pengene på at ansætte otte nye konsulenter, og ifølge rådmand Mai-Britt Iversen (S) vil ordningen gavne både virksomheder og medarbejdere:
- Det er en god ordning for virksomhederne, som får uddannet arbejdskraft, og det kommer vi til at konkurrere på i fremtiden. Det er en rigtigt god ordning for dem, der er i virksomheden. De bliver opkvalificeret, og derfor bliver de mere sikre på deres job, siger hun ifølge DR Nordjylland.
- Nogle arbejdsgivere tror stadigvæk, at det er kompliceret at have jobrotation. Og det er vigtigt, at vi kommer ud og siger: Nej, nu skal I høre. Jeres konkurrenceevne afhænger af, hvor dygtige jeres medarbejdere er. Lad os lave nogle ting sammen, siger rådmanden.
Et af formålene med satsningen er at hjælpe de arbejdsløse, som via jobrotation kommer ind og arbejder. Og dermed kommer de ind og bliver opkvalificeret.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.