Regeringen er sammen med Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance, Alternativet, De Radikale, SF og De Konservative blevet enige om en satspuljeaftale med særligt fokus på indsatsen mod parallelsamfund.
Der skal sættes ind over for de negative kræfter i parallelsamfund, både den spirende radikalisering især blandt udsatte marginaliserede unge og negativ social kontrol, der fører til undertrykkelse, genopdragelsesrejser og tvangsægteskaber. Aftalen afætter 227,4 mio. kr. til formålet frem mod 2020, men er først endelig når den sammen med andre satspuljeaftaler bekræftes som en del af finansloven.
Aftalen udstyrer ifølge udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) kommunerne med konkrete værktøjer til at løse opgaven med at sætte ind mod parallelsamfund. Det sker blandt andet i form af etablering af et nationalt videns- og rådgivningscenter for forebyggelse af ekstremisme og radikalisering, men også konkret i form af fx udslusningsforløb for personer, der har været udsat for æresrelaterede konflikter.
mk
Læs eller download aftalen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.