dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Beboer skal i grundlovsforhør efter brand på bosted

KORT NYT
23. JUL 2018 11.23

HORSENS: En 24-årig mandlig beboer fra et bosted i Søvind i Horsens Kommune bliver mandag fremstillet for en dommer ved et grundlovsforhør i Retten i Horsens, skriver Horsens Folkeblad. Bostedet blev søndag hærget af en brand, som politiet betragter som påsat.

Yderligere to beboere er anholdt og mistænkt, men vil ikke blive fremstillet for retten. Politiet vil ikke oplyse, hvad relationen er mellem de tre, og ejheller hvorfor kun den ene skal i retten.

Branden opstod søndag aften og udviklede sig så voldsomt, at en hel fløj på bostedet udbrændte, men det lykkedes brandvæsnet at begrænse branden, så den ikke bredte sig til øvrige dele af centret. 40 beboere og 10 ansatte blev evakueret, og ingen kom noget til, oplyser politiet.

mk

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/beboer-skal-i-grundlovsforhr-efter-brand-p-bosted

GDPR