dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Billund siger nej til asylcenter

Der er ikke plads til flere hundrede nye flygtninge, siger borgmesteren
KORT NYT
20. FEB 2013 11.17

BILLUND: Udlændingestyrelsen har brug for nye asylcentre, men der er ikke plads til et nyt af slagsen i Billund Kommune, skriver DR Trekanten.

- Vi har ingen mulighed for at lave et asylcenter, der kan rumme op til et par hundrede beboere. Det har vi undersøgt. Og vi har ikke tomme lejligheder til de flygtninge, der skal ud og bo, siger borgmester, Ib Kristensen.

Udlændingestyrelsen har brug for plads til mellem 200 og 250, fordi antallet af asylansøgere er vokset de seneste måneder.

sf

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/billund-siger-nej-til-asylcenter

GDPR