Nydanskere og personer med et anderledes navn fravælges på lejeboligmarkedet i forhold til de danske navne, konkluderer Ankestyrelsens nye rapport, ‘Omfanget af forskelsbehandling af nydanskere', og nyheden vækker bedrøvelse. Det skriver Metroxpress.
- Det, synes jeg, er rigtig, rigtig trist. Også i lyset af, at der har været folk med anderledes navne i Danmark i mange, mange år, siger Manu Sareen (R), minister for børn, ligestilling, integration og sociale forhold.
Undersøgelsen konkluderer, at nydanskere eller folk med mere eksotiske navne skal søge om 27 pct. flere boliger end boligsøgende med danskklingende navne for at få lige så mange positive svar på deres ansøgninger.
- Det er ærgerligt, fordi mange nydanskere er læger og ingeniører og kan bidrage til samfundet - ligesom dig og mig. Vi ved fra det nationale integrationsbarometer, at næsten hver anden nydansker har oplevet at blive udsat for diskriminering, og tendensen peger ikke i en positiv retning, forklarer ministeren, der mener, flere kampagner er vejen frem.
kil
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.