dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Boligselskab vil give rabat til kontanthjælpsloft-ramte

Billigere at lempe huslejen indtil der kan findes en billigere bolig, end hvis det ender med at en familie må sættes ud
18. NOV 2016 9.21

VIBORG / SILKEBORG / FAVRSKOV: Et østjysk boligselskab vil hjælpe kontanthjælpsmodtagere, der bliver ramt af kontanthjælpsloftet. Eksempelvis med en nedsættelse af huslejen i en kortere periode, fortæller DR Østjylland.

- Vi vil rigtig gerne hjælpe, og har ansat en rådgiver til det, siger udlejningschef Søren Christiansen fra boligselskabet Sct. Jørgen, der har afdelinger i Viborg, Silkeborg og Favrskov kommuner.

Rådgiveren vil se på borgerens eller familien økonomi og finde ud af, om der er behov for en billigere lejlighed. Og hvis der ikke er en ledig lejlighed med det samme, vil boligselskabet Sct. Jørgen efter en konkret vurdering i hvert enkelt tilfælde kunne yde anden hjælp:

- Så vil vi give afslag i huslejen i den dyre lejlighed i en kortere periode, indtil der er en billigere lejlighed til lejeren, siger Søren Christiansen.

Udlejningschefen siger til DR Østjylland, at det selvfølgelig er en udgift for boligselskabet at sænke huslejen en kort periode:

- Det koster endnu mere ikke at gøre noget. En udsættelse kan koste op til 50.000 kr., viser beregninger. Det her kan dreje sig om 500-1000 kr. i nedslag i måske fire måneder. Det er billigere at gøre det end slet ikke at gøre noget.

Udlejningschefen tilføjer, at tilbuddet også gælder lejere, der er kommet økonomisk i klemme på grund af den nye 225 timers regel.

mk

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/boligselskab-vil-give-rabat-til-kontanthjaelpsloft-ramte

GDPR