En ny rapport af Danmarks Arbejdsgiverforening, DA, kårer Jammerbugt som landet bedste beskæftigelseskommune for at have skabt de bedste resultater, når det gælder at eksempelvis at hjælpe langtidsforsørgede borgere ind på virksomhederne.
Hedensted og Lemvig kommuner udgør resten af top tre. Rapporten noterer, at Hedensted udmærker sig ved at bringe kontanthjælpsmodtagere i småjob, mens Brønderslev er særligt stærk på at bringe langtidsforsørgede og virksomheder sammen.
Ranglisten er opgjort ved hjælp af ti indikatorer, såsom gennemsnitligt antal uger, før ledige kommer i beskæftigelse, andel langtidsledige, hvor mange der får virksomhedsrettede indsatser, andel kontanthjælpsmodtagere i småjobs og benchmarking af ministeriet.
Det er en kombination af de ti faktorer, der har ledt til den endelige rangering. Rapporten fremhæver desuden gode eksempler fra kommunerne på baggrund af de ti indikatorer, som eksempelvis Kerteminde, hvor man er hurtigst til at få folk ud af ledighed.
DA skriver desuden, at der er et betydeligt potentiale for at få flere i beskæftigelse, hvis jobcentrene blev mere effektive, og at en del kommuner bør styrke deres jobfokus. Det vil både være til gavn for den enkelte, for kommunekasserne og for de mange virksomheder, der mangler arbejdskraft, skriver arbejdsgiverforeningen.
Særligt de jyske kommuner klarer sig godt i rangeringen, mens Region Sjælland og Hovedstanden halter efter i ranglisten.
esl
Læs hele rapporten her
* Det fremgik af en tidligere version af denne artikel, at Middelfart var kåret som Danmarks bedste kommune til beskæftigelse, ligesom at Brønderslev var i top tre. Det skyldes en fejl i pointdelingen af Dansk Arbejdsgiverforening.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.