
AARHUS: De Konservative mener ikke, at det er en god idé at uddele designervarer, blomster og biografbilletter til medarbejdere, der ikke har nogle sygedage. Aarhus har de konservative politikere derfor stillet en række spørgsmål til praksissen og bedt om at få taget sagen op i tilsynet.
- Denne metode er ikke befordrende for et godt arbejdsmiljø, ej heller er det god ledelse tvært i mod, kan denne metode, som vi ser det, bevirke et dårligt arbejdsmiljø og mobning i forhold til de medarbejdere, der desværre må melde sig syge, skriver De Konservative i Aarhus i en forespørgsel.
De Konservative vil blandt andet have svar på, om hvordan en mistanke om uberettiget fravær behandles decentralt, hvor mange penge, der er brugt på gaverne, og hvordan man undgår smitte, hvis syge medarbejdere møder på arbejde.
sf
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.