dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Der er gang i jobmarkedet

Analyse af tal fra Beskæftigelsesministeriet viser, at jobmarkedet ikke er helt stivfrossent
KORT NYT
24. JAN 2013 7.06

KØBENHAVN: Der er stadig pænt gang i jobmarkedet i Danmark. Sidste år fandt godt 165.000 ledige dagpengemodtagere et job og mere end 8.000 startede på en uddannelse. Det viser en analyse, Agenda har lavet ud fra de seneste data fra Beskæftigelsesministeriets DREAM-register.

Michael Svarer, professor ved Aarhus Universitet og vismand, mener, at tallene bekræfter, at der er en forholdsvis stor jobomsætning på det danske arbejdsmarked:
- Vi kan se, at en betydelig andel af de ledige job besættes af personer, der har gået ledige, og der er således ikke kun tale om beskæftigede, der bare skifter job, siger han.

Flemming Søborg, arbejdsmarkedschef i Frederikshavn, mener heller ikke, at jobmarkedet er så stivfrossent, som det nogle gange påstås:
- Der er job at finde for folk, der er geografisk og fagligt mobile. Vi har masser af jobskifter, og også ledige får del i de jobskifter. Jeg vil dog stadig sige, at selv om jobmarkedet ikke er stivfrossent, så er det dog stadig ret koldt for især nogle grupper. Dem uden kvalifikationer, og også de unge, de har problemer med at hænge fast i ledighed, siger han.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/der-er-gang-i-jobmarkedet

GDPR