dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Det sociale område får IKT-løsninger

Informations- og kommunikationsteknologi (IKT) skal med et nyt initiativ målrettes mennesker med kognitive handicap og sindslidelser
KORT NYT
17. JUN 2014 8.21

Det nye initiativ er forankret i KL og Socialstyrelsen og har til formål at afdække og formidle eksisterende dansk og international viden og erfaringer med brugen af informations- og kommunikationsteknologi (IKT) på socialområdet. Hensigten er at styrke kommunernes og regionernes beslutningsgrundlag på området, så beslutning om anvendelse af løsningerne er baseret på den bedst mulige viden.

Der igangsættes som led i initiativet en analyse, der skal afdække eksisterende viden om de borgerettede effekter, økonomiske konsekvenser og muligt forebyggende potentiale ved brugen af teknologierne. Teknologien kan fx tage form af apps, QR-koder eller webbaserede løsninger og kan hjælpe med at skabe overblik og struktur for mennesker med kognitive handicap (fx ADHD og autisme), ligesom den kan hjælpe med at forebygge psykiske lidelser gennem øget recovery og empowerment.

Arbejdet igangsættes primo 2015 og løber til ultimo 2015.

 

kil

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/det-sociale-omraade-faar-ikt-loesninger

GDPR