dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Færre praktikpladser i det offentlige

Regionerne har oprettet flere pladser, men i kommunerne forsvinder praktikpladserne
KORT NYT
24. FEB 2014 6.56

KØBENHAVN: Siden 2010 er over 1.100 praktikpladser forsvundet i regioner og kommuner. Det viser tal fra Undervisningsministeriet, skriver Jyllands-Posten. Hvor der i 2010 blev oprettet 17.466 praktikpladser i det offentlige, så blev der i 2013 kun oprettet 16.350 praktikpladser. Regionerne har i perioden oprettet ekstra praktikpladser, mens der er forsvundet næsten 2.000 praktikpladser i kommunerne.

Størstedelen af pladserne er til eleverne på landets social- og sundhedshjælperuddannelser, som ikke kan starte på uddannelsen, hvis de ikke har en praktikplads. Og udviklingen skal ses i lyset af, at næsten 10.000 aspirerende social- og sundhedshjælpere sidste år fik afslag på deres ansøgning til uddannelsen.

Det offentlige skal hvert år stille et antal praktikpladser til rådighed, og formand for arbejdsmarkedsudvalget i KL, Jacob Bundsgaard (S) understreger, at kommunerne har indfriet målet:
- Det væsentligste må være, at der er den rette balance mellem, hvor mange vi er med til at uddanne, og hvor mange uddannede der er brug for.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/faerre-praktikpladser-i-det-offentlige

GDPR