dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Farlig bakterie på plejehjem

MRSA har ramt to beboere på et plejehjem i Svendborg
KORT NYT
4. NOV 2013 7.10

SVENDBORG: Den farlige MRSA-bakterier har smittet to beboere på et plejehjem i Svendborg Kommune, det skriver DR Fyn. Af hensyn til beboerne på plejehjemmet ønsker Svendborg kommune ikke hjemmets adresse offentliggjort, siger chefen for plejeområde Øst, Kirsten Strøm

MRSA er en stafylokok-bakterie, der er resistent over for antibiotika, og som blandt andet spredes fra svinebesætninger. Professor og overlæge Hans Jørgen Kolmos,Odense Universitets Hospital:
- Det er en bakterie, som kan vise tænder og i værste fald gå i blodet og give svære betændelsesreaktioner i de indre organer. Det er heldigvis ikke så tit det sker, men det sker.

1500 danskere blev smittet med MRSA sidste år, en fordobling på få år, og smitten spredes som noget nyt især udenfor hospitalerne, nemlig i svinelandbrug og på ferierejser.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/farlig-bakterie-paa-plejehjem

GDPR