Samtidig med at der er skåret ned på lærere, pædagoger, sosu-assistenster og omsorgspersonale, har kommunerne drastisk udvidet antallet af akademikere uden direkte borgerkontakt. Det fremgår af tal fra Det Fælleskommunale Løndatakontor, som Altinget dk. har analyseret.
Ifølge tallene er den samlede gruppe af lærere, hjemmehjælpere, social- og sundhedspersonale, omsorgspersonale, pædagoger og pædagogmedhjælpere faldet fra 254.189 i juni 2007 til 236.833 i juni 2012, et fald på 6,8 pct.
Når der derimod gælder akademikere, er der sket en kraftig stigning over de sidste fem år. Altingets opgørelse fraregner akademikere med borgerkontakt som primær opgave (som fx psykologer). Herefter bliver stigningen fra 9.725 i juni 2007 til 12.539 i juni 2012, hvilket svarer til en stigning på 28,9 pct.
De sidste par år har antallet af akademikere i dog kommunerne ligget nogenlunde stabilt, og gruppen er visse steder blevet beskåret en smule.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.