KØBENHAVN: Antallet af hjemløse unge under 25 år i København er i perioden 2009 til 2011 steget med omkring 50 pct. Det viser nye opgørelser fra Socialforvaltningen i Københavns Kommune, skriver Information.
Socialborgmester Mikkel Warming (EL) peger på ungeydelsen som en af årsagerne til stigningen i unge udsatte:
- Den meget lave ungeydelse gør, at vi har nogle unge, der bliver overrepræsenteret i mange grimme statistikker, for eksempel når vi ser, at der er blevet 50 pct flere unge hjemløse, siger han.
Formand for Rådet for Socialt Udsatte, Jann Sjursen, genkender tendensen:
- Udsatte generelt, men måske især udsatte unge, har fået det sværere de senere år. Det skyldes blandt andet, at finanskrisen påvirker jobsituationen negativt.
bi
Optællingen er lavet via samtaler med andre hjemløse og sagsbehandlere, skriver avisen.Tallene skal dog tages med et forbehold: Flere af de unge er såkaldte 'sofasovere', som overnatter hos venner og bekendte og derfor ikke har noget at gøre med kommunens ansatte i de københavnske gader.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.