KØBENHAVN: Over 160 frivillige sociale projekter i hele landet støttes med 29,5 millioner kr. fra Staten. Pengene er øremærket frivilligt socialt arbejde og går i år til projekter som blandt andet De Grønlandske Huse og KFUMs sociale arbejde.
Pengene kommer fra Social- og Integrationsministeriets pulje til frivilligt socialt arbejde, der støtter organisationer, foreninger og andre initiativer, der arbejder frivilligt med mennesker med eksempelvis alkoholmisbrug, tidligere misbrugere, udsatte unge og sårbare mødre og børn.
Formålet med puljen er at give tilskud til frivilligt socialt arbejde for at styrke den samlede sociale indsats i samfundet. De støttede projekter hjælper, gennem frivillig arbejdskraft, med at forebygge og afhjælpe sociale problemer. Målgruppen for puljen er mennesker med sociale problemer eller mennesker, der er i en svær situation.
Se listen over de støttede projekter her
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.