MIDDELFART / FREDERICIA: De to bæltkommuner har indgået et unikt samarbejde på hjælpemiddel- og specialundervisningsområderne. Den nye fælles enhed 'Hjælpemidler og Kommunikation Lillebælt' skal fra april stå for at løse de fælles opgaver på områderne høre, tale, syn og IKT. Det skal sikre borgerne i de to kommuner mere nærhed og helhed, når de har brug for hjælpemidler eller specialundervisning. Det gør man for at spare penge og samtidigt skabe større kvalitet, oplyser sundhedschef i Fredericia Anne-Mette Dalgaard.
For at kunne samarbejde på hjælpemiddelområdet har det været nødvendigt at alle ansatte samles i en fælles afdeling - Hjælpemidler & Kommunikation Lillebælt. Alle medarbejderne er ansat i såkaldt delte stillinger og får fælles adresse hos Hjælpemidler og Kommunikation i Fredericia. Mai-Britt Tingsager bliver leder af Hjælpemidler & Kommunikation Lillebælt.
Fredericia Kommune hjemtog i 2011-2012 en række opgaver på de specialiserede områder inden for høre, tale, syn og IKT fra Center for Kommunikation og Hjælpemidler i Vejle. Middelfart Kommune har siden 2007 fået opgaver på de specialiserede ydelser varetaget gennem en aftale med Center for Rehabilitering og Specialrådgivning i Odense.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.