dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Ikke-vestlige indvandrere belaster statskassen

Indvandrere fra ikke-vestlige lande koster samfundet 16,6 mia. kr. i år og belaster økonomien frem til 2050. Andre indvandrere bidrager til økonomien
KORT NYT
31. JAN 2014 7.08

Indvandrere fra ikke-vestlige lande som Tyrkiet, Somalia, Iran, Irak og Libanon i år de offentlige kasser med 16,6 mia. kr. Det fremgår af en analyse, som Rockwool Fondens Forskningsenhed har foretaget på baggrund af den såkaldte Dream-model, skriver Jyllands-Posten.

Indvandrere fra de vestlige lande, dvs. de 28 EU-lande samt lande som Norge, USA og Canada bidrager i 2014 med 3,8 mia. kr. til de offentlige kasser. Analysen viser, at mønsteret vil fortsætte med at se sådan ud langt ud i fremtiden. Ikke-vestlige indvandrere vil også i 2050 give et samfundsmæssigt underskud, til den tid på 6 mia. kr. om året. De vestlige indvandreres bidrag vil på det tidspunkt være vokset til 9,1 mia. kr.

- Resultaterne af analysen kan bruges til at rette diskussionen i mindst to retninger. Dels kan beregningerne danne baggrund for en diskussion om, hvordan man kan forbedre integrationen for de mennesker, der allerede er i landet. Dels kan den bruges til en debat om betydningen af, hvilke indvandrergrupper der kommer til landet, forklarer seniorforsker Marie Louise Schultz-Nielsen fra Rockwool Fondens Forskningsenhed.

 

kil

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/ikke-vestlige-indvandrere-belaster-statskassen

GDPR