
Servicen i jobcentrene er tilfredsstillende både i forhold til oprettelse af løntilskud-, virksomhedspraktik- eller jobrotations-pladser og ansættelse af medarbejdere med nedsat arbejdsevne.
Det mener godt to tredjedele af de virksomheder, der har været i kontakt med et jobcenter inden for det seneste år ifølge en ny spørgeundersøgelse foretaget blandt virksomhedsledere og rekrutteringsansvarlige i DI's medlemsvirksomheder.
- Jeg ved fra den kontakt, jeg har med vores medlemmer, at der er nogle steder, det går mere trægt end andre. Derfor er det overraskende for os, når undersøgelsen faktisk viser, at jobcentrene overordnet løser deres opgave. Det kan jobcentrene godt være tilfredse med, siger underdirektør Steen Nielsen, DI.
Flest virksomheder er tilfredse eller meget tilfredse med jobcentrenes service i forbindelse med oprettelse af støttet beskæftigelse og ansættelse af medarbejdere med nedsat arbejdsevne, mens sygedagpengesager er det område, som færrest, knap halvdelen af virksomhederne, er tilfredse med.
- Undersøgelsen viser også, at jobcentrene relativt ofte er i kontakt med virksomhederne, og det er selvfølgelig helt afgørende, at der er tæt kontakt til de virksomheder, som har jobmuligheder, siger Steen Nielsen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.