dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Kaffepauser forlænger arbejdsdagen

Kerteminde Kommune vil ikke længere betale for medarbejdernes kaffepauser
KORT NYT
22. JAN 2013 7.21

KERTEMINDE: I følge HK Kommunalbladet strammer Kerteminde Kommune op over for medarbejdere, der holder kaffepause i løbet af arbejdsdagen.

Pause udover de, der er aftalt i overenskomsten - som den halve times frokostpause - er fremover medarbejdernes private sag. Så hvis medarbejderne vælger at holde ti minutters ekstra pause i arbejdstiden, så skal de også blive tilsvarende længere på arbejde.

- Holder man pause i arbejdstiden udover for eksempel spisepausen, så forlænges arbejdsdagen tilsvarende, siger kommunaldirektør i Kerteminde, Kristian Buhl Hansen.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/kaffepauser-forlaenger-arbejdsdagen

GDPR