dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

København efteruddanner på jobcentrene

KORT NYT
3. DEC 2015 13.01

KØBENHAVN: Københavns Kommune vil med to uddannelsesmoduler sikre alle medarbejdere på jobcentrene et fælles fagligt udgangspunkt uanset uddannelsesbaggrund. Derfor har Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen indgået en aftale med Professionshøjskolen Metropol, som står for undervisningen af de nuværende og kommende medarbejdere - også socialrådgivere, oplyser Dansk Socialrådgiverforening.

Københavns Kommune har relativt få socialrådgivere ansat i Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen, og medarbejdernes kompetencer er meget forskellige. Det første modul er målrettet nyansatte medarbejdere på jobcentre i Københavns Kommune, mens det andet model er for alle medarbejdere.

Dansk Socialrådgiverforening har været med til at udvikle de to uddannelsesmoduler, blandt andet for at sikre, at også socialrådgiverne opnår et reelt kompetenceløft gennem uddannelsen.

Se hele omtalen hos Dansk Socialrådgiverforening

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/koebenhavn-efteruddanner-paa-jobcentrene

GDPR