

KØBENHAVN: Københavns Kommune vinker snart farvel til interesseorganisationen Øresundskomiteen, for ifølge DR i stedet at engagere sig i arbejdet med Region Hovedstadens satsning 'Greater Copenhagen'.
- Øresundskomiteen har haft sin tid. Nu har vi altså brug for at komme videre for noget mere forpligtende i forhold til at komme videre i vores internationale branding, siger Københavns overborgmester Frank Jensen (S) til DR København.
Men det er stadigvæk nødvendigt at samarbejde med Sverige. For skal man tiltrække udenlandsk vækst til hovedstadsområdet, skal Malmø og resten af Skåne være med til at fremme København i udlandet, mener Frank Jensen.
- Skal man som kinesisk eller amerikansk virksomhed placere sig med et nordeuropæisk hovedkontor, skal der være en tilstrækkelig kritisk masse. Det skaber vi ved at stå sammen med vores svenske kolleger.
Integrationen er gået i stå
Regionsrådsformand i Region Hovedstaden, Sophie Hæstorp-Andersen (S), mener at tiden er løbet fra Øresundskomiteen:
- Vi kan se, at integrationen over Øresund er gået i stå. Ude i verden ved man ikke, hvad Øresund er, og det kan være svært at udtale. Til gengæld kan vi se, at Copenhagen er et stærkt brand.
Hun vil gerne også have Sverige med ombord i et samarbejde:
- Vi arbejder lige nu på at få Skåne og de 33 kommuner, der er med, på at omdanne Øresundskomiteen til et nyt Greater Copenhagen-samarbejde, siger Sophie Hæstorp-Andersen til DR København.
Greater Copenhagen-strategien vil satse på fire vækstområder, herunder sundhed, digitalisering, bæredygtighed og kreative fag.
dc
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.