dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Koldings specialelever kan få eget busselskab

KORT NYT
25. MAR 2015 7.03

KOLDING: Kolding Kommune skal undersøge mulighederne for at etablere et kommunalt busselskab, som udelukkende skal betjene eleverne på specialområdet. I dag er kørslen delvist udliciteret til private leverandører, skriver Jydske Vestkysten.

Det er byrådet, der har sat forvaltningen i gang med opgaven, og herfra forklarer skolechef Morten Kirk, at det er tanken at kombinere transporten af eleverne med en pædagogisk indsats. Han fortæller, at der har været nogle problemer med befordringen af specialelever - blandt andet i forhold til antallet af vogne, der er til rådighed.

Han forestiller sig, at eleverne skal have selskab af en pædagog under transporten mellem hjem og skole, og at der undervejs skal laves social træning og aktiviteter. Rådhusskolen i Vamdrup har busser, som kan bruges i et nyt selskab.

rp


Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/koldings-specialelever-kan-faa-eget-busselskab

GDPR