ESBJERG: Hundredvis af kontorfolk, sagsbehandlere, socialpædagoger og ikke mindst plejepersonale i stor stil står til at miste deres job i Esbjerg i de kommende år, skriver JydskeVestkysten. Ikke færre end 431,6 årsværk, hvilket omregnet skønnes at være flere end 500 personer, vil nemlig være forsvundet fra kommunens største arbejdsplads, Esbjerg Kommune, med udgangen af 2019, hvis politikerne i Esbjerg Byråd følger direktionens forslag i det såkaldte budget-i-balance. Det er de barske realiteter, som er at læse i en oversigt over de personalemæssige konsekvenser ved det, som politikerne har benævnt den vanskeligste budgetøvelse i kommunens historie.
- Det er naturligvis en situation, som berører mange mennesker, og heldigvis har vi procedurer, så vi kan hjælpe berørte medarbejdere i forhold til jobbank, tilbud om genplacering eller mulighed for at finde et andet job i kommunen, forklarer kommunaldirektør Otto Jespersen.
Han sagde ved et pressemøde tirsdag, at han og kommunens direktion oplever, at såvel borgere som kommunens omkring 11.000 personer store medarbejderstab håber, at politikerne denne gang gør det nødvendige og kommer helt i bund med besparelserne, så en lignende situation ikke opstår næste år. Samtidig med nedlæggelsen af 431,6 årsværk frem mod 2020, ventes diverse udviklingsforslag at skabe 32,9 årsværk i samme periode.
dc
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.