Under dække af større gennemsigtighed, kortere sagsbehandlingstid og højere kvalitet i sagsbehandlingen vil man gennemføre store nedskæringer i statsforvaltningerne, der vil bombe borgernes retssikkerhed flere lysår tilbage.
Borgernes retssikkerhed bliver med forslaget nu yderligere forringet. Det sker ved, at regeringen vil overlade det til juristerne at træffe afgørelsen i sociale sager. Derved fjerner man lægmandsrepræsentationen, hvor almindelige borgere er udpeget til at repræsentere det, som juristerne ikke selv kan, nemlig at bidrage med en vis almen viden om befolkningens levevilkår og opfattelse - f.eks. hvordan det er at leve med et handicap i en gennemsnitlig dansk kommune.
Frontalangreb
Jeg er rystet i min grundvold. Det er et dybt og alvorligt anslag mod borgernes retssikkerhed, og så tillader man sig oven i købet at fremsætte forslaget med den begrundelse, at det skal skabe øget retssikkerhed. Og det er dybt kritisabelt, at forslaget blot dukker tilfældigt op i pressen.
Indskrænkningen af klageadgangen til én klageinstans er også dybt kritisabelt. Stort set alle steder i samfundet, hvor man kan klage over afgørelser, er der to klageinstanser. Tænk på domstolene med tre klageniveauer.
Regeringens forslag vil ramme klagesager, som vedrører vitale områder som f.eks. fleksjob, førtidspension, hjælpemidler, ledsagelse og hjemmehjælp.
Forslaget er fremsat uden varsel og uden inddragelse af relevante aktører, og strider derfor mod regeringens løfte om at demokratisere lovgivningsprocessen.
Vi vil i handicaporganisationerne gøre alt, hvad der står i vores magt for at stoppe dette frontalangreb på retssikkerheden for de svageste i dette land. Derfor har vi allerede taget kontakt til Margrethe Vestager, Folketingets Kommunaludvalg og de andre organisationer, som også udelukkes fra nævnene i Statsforvaltningen.
Formand for DH, Danske Handicaporganisationer, Stig Langvad
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.