LANGELAND: Et flertal i sundhedsudvalget i Langeland Kommune har besluttet at spare 50.000 kr. om året på bårebuketter til bisættelser og begravelser af personer, der har været tilkyttet hjemmepleje, sygepleje og plejecentre i kommunen, skriver Fyens Stiftstidende.
At sende buketter til begravelser af borgere er en praksis, der blev besluttet i forbindelse med kommunesammenlægningen, men den skal nu spares væk, mener udvalgsflertallet - uden om S og EL.
Besparelsen er en del af en sparerunde på 320.000 kr. om året, som også findes ved at spare på Værkstedgården, nedlæggelse af et ledigt fleksjob og en reduktion på en lederstilling med tre timer om ugen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.