dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Ledige siger nej til lorte-job

Beskæftigelsesministeren vil ikke på forhånd udelukke, at ledige skal rydde op efter hunde
KORT NYT
24. JUN 2013 8.22

KØBENHAVN: Et flertal af de ledige vil gerne trække i arbejdstøjet og klippe hæk og skovle sne for deres kontanthjælp. Men flertallet vendes til et mindretal, hvis de bliver bedt om at bukke sig efter hundelorte. Det viser en ny undersøgelse, som Analyse Danmark har lavet for Ugebrevet A4.

Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) har ingen kvababbelser med at byde ledige at rydde op efter hundeejere:
- Jeg vil ikke på forhånd udelukke jobfunktioner fra nyttejobbene, for der er i min optik ikke nogen job, som ikke er gode job, siger hun.

Hun har for nylig fået politisk opbakning til en reform af kontanthjælpen og til en ny indsats for dem, der mister deres dagpenge. Begge tiltag træder i kraft efter nytår og betyder, at tusindvis af ledige bliver sendt i nyttejob. Ifølge et forsigtigt skøn fra Beskæftigelsesministeriet kan antallet af ledige i nyttejob i løbet af 2014 løbe op på 20.000.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/ledige-siger-nej-til-lorte-job

GDPR