dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Nedslidte sosuer fik nej til seniorpension, men ja til førtidspension

Det burde ikke kunne ske: Tre social- og sundhedsassistenter fik nej til seniorpension, men ja til en førtidspension, da deres sager skulle vurderes. Det giver ingen mening, mener ekspert.
13. DEC 2023 7.45

Det burde ellers være langt sværere at få førtidspension end seniorpension, men Fagbladet FOA kan i dag fortælle om tre sager, hvor social- og sundhedsassistenter fik nej til seniorpensionen for straks at få ja til førtidspensionen.

- De sager giver ingen mening. Enten deler kommunerne førtidspensioner ud uden et reelt grundlag, eller også er Seniorpensionsenhedens afgørelser forkerte. Og jeg har endnu ikke hørt om kommuner, der gør det første, siger John Klausen, der er professor i socialret ved Aalborg Universitet, til Fagbladet FOA.

Fagpolitisk ordfører i FOA Maria Klingsholm forstår heller ikke, hvad der er foregået:

- Det her lyder fuldstændig vanvittigt. Man får den mistanke, at Seniorpensionsenheden ved at give afslag har forsøgt at tilgodese et politisk ønske om at nedbringe antallet af folk, der får seniorpension, siger hun til Fagbladet FOA.

Den mistanke har afsæt i, at alle tre sager opstod i den periode, da regeringen varslede at nedlægge både seniorpensionen og arne-pensionen for i stedet at indføre en Arne Plus-ordning.

Den model ville stille kandidater til seniorpensionen væsentlig ringere end hidtil, men planen er for nylig stillet i bero – og afventer nu at regeringen og arbejdsmarkedets parter i stedet forhandler sig frem til ny variant.

Flere afslag 

Tal fra jobindsats.dk dokumenterer ifølge Fagbladet FOA, at der i langt højere grad end tidligere gives afslag med henvisning til arbejdsevne i sager om seniorpension.

I 2020 og 2021 skete det i 30 procent af tilfældene, sidste år i 48 procent, og i de første ni måneder af 2023 er ’arbejdsevnen’ brugt som begrundelse i 60 procent af afslagene. Helt præcist i 2.553 af de 4.303 afslag, der er givet ind til udgangen af oktober.

- Det er meget tankevækkende, og der er grund til at forfølge den udvikling, siger John Klausen, der er professor i socialret ved Aalborg Universitet, til Fagbladet FOA.

I Seniorpensionsenheden giver underdirektør Jan Sabroe udtryk for, at ’man vil altid kunne finde sager, der ligger på vippen’:

- De få tilfælde, hvor vi bliver bedt om at behandle en sag på ny, er inden for det forventelige og retssikkerhedsmæssige forsvarlige. Det understreger, at Ankestyrelsen er enig i den praksis, vi har lagt, siger han til Fagbladet FOA med henvisning til statistikker, der dækker indtil udgangen af 2022.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/nedslidte-sosuer-fik-nej-til-seniorpension-men-ja-til-foertidspension

GDPR