Reglerne for private firmaer og foreninger bliver, at fleksjobmedarbejderen nu skal være ansat i ni måneder frem for seks måneder som hidtil, før arbejdspladsen kan få fleksjobbonus. Derudover bliver bonussen sat ned fra 25.000 kr. til 20.000 kr.
Hos Enhedslisten vækker det glæde, at ordningen nu skifter fokus fra offentlige arbejdspladser og til private.
- Vi er glade for, at fleksjobbonussen nu i højere grad kan understøtte fastansættelser af mennesker med nedsat arbejdsevne, og at den målrettes private virksomheder. I forvejen løfter kommunerne en stor opgave på dette område, siger socialordfører Finn Sørensen (EL).
Den hidtidige bonusordning blev stoppet i januar 2014 efter meget stor søgning. Den åbner nu igen for ansøgninger 1. maj 2014 efter de nye regler.
hns
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.