dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Odense får syddansk Børnehus

Enighed i KKR om at udpege Odense Kommune som ansvarlig for Børnehuset i Syddanmark
21. FEB 2013 8.20

ODENSE: Region Syddanmarks børnehus bliver placeret i Odense. Det oplyser KL.

Det er en del af regeringens overgrebspakke, at der skal oprettes et Børnehus i hver af de fem regioner.

Formålet med Børnehusene er at sikre koordinering og samarbejde om den samlede indsats mellem myndighedskommune, politi og sundhedsvæsen overfor børn, unge og deres familier i sager, hvor der er kendskab til eller mistanke om, at et barn eller ung har været udsat for seksuelle overgreb eller vold. Børnehuset forventes bemandet med fire ansatte.

sf

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/odense-faar-syddansk-boernehus

GDPR