dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Opblødning over for autistisk dreng efter ministeropsang i tv

KORT NYT
25. AUG 2017 14.29

FAABORG-MIDTFYN: Efter en moralsk opsang af børne- og socialminister Mai Mercado (K) til Faaborg-Midtfyn Kommune og dens byrådsmedlemmer har et forældrepar fået en i hvert fald midlertidig indrømmelse i en sag med deres autistiske søn, hvor de havde ønsket nedsat skoletid. Kommunen havde afvist og ville afvente en afgørelse til december fra Ankestyrelsen, men efter at ministeren var i TV2 Fyn om sagen torsdag, indkaldte kommunen forældrene til møde fredag og bevilgede nedsat skoletid indtil Ankestyrelsens afgørelse foreligger.

- Jeg synes, det er helt indlysende, at kommunen må kigge indad, og politikerne må også involvere sig i, om det er det her, de vil stå på mål for. Er det den her service, de vil levere? lød det torsdag i TV2 Fyn fra en synligt opbragt Mai Mercado.

Fredag imødekom Faaborg-Midtfyn Kommune familien med en midlertidig ordning om nedsat skoletid. Både forældre og læger har anbefalet, at han får en til to fridage om ugen, men kommunen har første gang i april og igen i juni vurderet anderledes.

mk

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/opbloedning-over-for-autistisk-dreng-efter-ministeropsang-i-tv

GDPR