Det viser en endnu ikke offentliggjort undersøgelse, som analyseinstituttet You-Gov har lavet for Ældre Sagen. I undersøgelsen svarer 32 pct. af de pårørende – hvad enten det er nærmeste familie, naboer eller besøgsvenner – at de kun besøger deres relation på plejehjemmet to gange om året eller sjældnere, skriver Kristeligt Dagblad.
Ifølge chefkonsulent i Ældre Sagen Margrethe Kähler er det sandsynligt, at mange pårørende har en tendens til at overlade omsorgen og den sociale kontakt til plejehjemmets ansatte og derfor sjældnere kommer på besøg.
- Mange synes, det er hårdt, at deres pårørende er så svækkede, og selvom de er skamfulde over det, kan det holde dem væk. Hvis personalet på det pågældende plejehjem har et stort overskud, vil det formentlig også bortvejre den dårlige samvittighed hos nogen, vurderer Margrethe Kähler.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.