Ønsker om kortere arbejdstid er en trussel for velfærden, advarede Nina Smith (t.v.) Emnet er en del af overenskomstforhandlingerne, forsikrede Sofia Osmani (t.h.)
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Professor: Glem Bulderby, flere skal arbejde mere

Der er brug for flere på fuldtid, ikke kortere arbejdstid, lød det på KØF. Udbuddet af arbejdskraft er centralt i ok-forhandlingerne, forsikrer forhandler. 
15. JAN 2026 13.42

Velfærdskontrakten i Danmark er afhængig af, at folk i den erhvervsaktive alder arbejder og dermed finansierer velfærden for de unge og ældre.

Det fastslog professor Nina Smith på Kommunaløkonomisk Forum, hvor hun advarede mod tendenser hos især de yngre aldersgrupper til at ønske sig færre arbejdstimer.

- Det ved I sikkert godt i denne sal, men det er nødt til at blive sagt højt, så også folk udenfor kan forstå det, sagde hun.

Ønsket om kortere arbejdstid passer nemlig dårligt med, at der samtidig er et ønske om mere velfærd, og at tilfredsheden med velfærden er faldet. 

Hun påpegede, at der ifølge tallene vil komme stor mangel på arbejdskraft på en række kommunale områder, altovervejende på sosu-området, hvor der bliver flere ældre, uden at der er flere nye på vej ind i faget.

Ikke Bulderby

Hun ser flere løsninger på problemet: mere udenlandsk arbejdskraft, mere velfærdsteknologi og lavere standarder - det sidste advarede hun dog mod at tro, at borgerne vil acceptere.

Desuden er der store kommunale forskelle på sygefravær og brugen af deltid. Her vil nogle kommuner kunne sætte ind for at øge arbejdsudbuddet.

- Og så har jeg også et lille svirp til os kvinder: Hold op med at gå og drømme om sådan et liv, hvor man går derhjemme og hygger med børnene - ligesom i Bulderby. Det er en forkert utopi, det kan ikke lade sig gøre. Der var for øvrigt ingen sosu-assistenter i Bulderby, kvinderne måtte selv skifte bleen på ham der bedstefar, sagde hun.

Direktør Pernille Knudsen fra Dansk Erhverv mener, at mange kommunalpolitikere glemmer, at de også har en arbejdsgiverrolle. 

- F.eks. i debatter om barns sygdom undrer mig over, at folk med ansvar for drift i kommunen indtager traditionelle lønmodtagersynspunkter. Nogle gange er der for meget kasketforvirring, sagde hun.

Med i ok-forhandlinger

Overenskomstforhandlingerne på det kommunale område er som bekendt netop gået i gang, og her spiller arbejdsudbuddet en stor rolle, forsikrede Lyngby-Taarbæk-borgmester Sofia Osmani (K), som er fungerende formand for KL's Løn- og Personaleudvalg.

- Jeg kan ikke referere for meget fra forhandlingerne, men udbud af arbejdskraft er et rigtig afgørende krav for kommunerne. Ingen kan fungere uden medarbejdere, det er helt centralt for os, sagde hun.

Hun fortalte, at alle forslag i forhandlingerne ikke kun bliver vurderet på økonomi, men også på, hvad det vil betyde for arbejdsudbuddet.

- Det store regnskab til sidst skal helst ikke begrænse arbejdsudbuddet, men gerne øge det, sagde hun.

Hun tilføjede, at mange kommuner har arbejdet med i projektet En fremtid med fuldtid, hvor man forsøger at få flere op på fuld tid.

- Det kan handle om fleksibilitet i arbejdstilrettelæggelse, hvornår man er på arbejde, hvad man får ud af at være på fuld tid? Jo mere vi kan italesætte de gode grunde til at være på fuld tid, des bedre, sagde hun.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/professor-glem-bulderby-flere-skal-arbejde-mere

GDPR