Flere ældre mænd må klare det alene, når der skal gøres rent og laves aftensmad. Antallet af enlige mænd over 65 år er nemlig steget kraftigt.
En ny analyse fra Momentum viser, at gruppen af ældre mænd, der bor alene, er steget med 41 pct. de seneste 25 år. Antallet af ældre danskere er i samme periode steget med 34 pct., mens der i dag er hverken færre eller flere enlige, ældre kvinder i Danmark sammenlignet med i 1990.
Udviklingen kan presse både kommunerne og sundhedsvæsenet, skriver Momentum, fordi ældre, enlige mænd har dårligere helbred og generelt er mere udsatte end deres jævnaldrende, der bor sammen med en partner.
Enlige går oftere til lægen
For eksempel går enlige - både mænd og kvinder - oftere til lægen, de kommer oftere på skadestuen og bliver hyppigere indlagt på sygehuset.
At der bliver flere enlige mænd over 65 år, kommer ikke som en stor overraskelse for formanden for KL's Social- og Sundhedsudvalg, Thomas Adelskov (S).
Men han understreger, at kommunerne skal holde øje med udviklingen.
- Det skal vi kunne håndtere, men når det handler om enlige ældre mænd og kvinder, er den vigtigste pointe, at de er nødt til at forberede sig på den tid, hvor de skal bo alene, hvis partneren dør eller kommer på plejehjem.
Handler om at sikre sig et netværk
Ofte vil kommunale medarbejdere være meget til stede i hjemmet, hvis eksempelvis en ældre kvinde nærmer sig livets afslutning. Og så kan det føles som et tab for hendes enkemand, når hustruen dør, og hjemmehjælperen eller sygeplejersken ligeledes 'forsvinder' fra hjemmet, påpeger Thomas Adelskov.
- Derfor handler det om i god tid at sikre sig et netværk og deltagelse i nogle aktiviteter, så man holder sig selv rask og rørig, siger han.
Stigningen i antallet af enlige mænd over 65 år bliver hovedsageligt forklaret med, at mænds middellevetid er steget mere end kvindernes.
I 1990 blev danske mænd i gennemsnit 72,2 år. I 2015 blev de i gennemsnit 78,6 år. For kvindernes vedkommende steg den gennemsnitlige levetid fra 77,8 år til 82,5 år.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.