ODENSE: Rigtig mange borgere i Odense kan se frem til at blive mere selvhjulpne, når kommunen ved årsskiftet indfører en række velfærdsteknologier. Udover større selvhjulpenhed hos den enkelte, forventer kommunen at spare ca. 20-25 mio. kr. årligt på teknologierne.
Ældre- og Handicapudvalget har netop besluttet, at ca. 390 borgere i løbet af 2014 skal tilbydes et skylletoilet, i stedet for at en medarbejder skal hjælpe med at vaske og tørre efter toiletbesøg. Det er erfaringer fra Aarhus Kommune, der er så gode, at politikerne nu har besluttet, at også Odense-borgere skal have glæde af teknologien.
Udover skylletoiletterne står kommunen også overfor at indføre plejesenge med drejefunktion, vendemadrasser og planlægningsskærme. Alle tre løsninger er teknologier, der kan medvirke til at forbedre og effektivisere driften uden at forringe serviceniveauet. Tværtimod vil der være en række gevinster, så som øget selvhjulpenhed, forbedret søvnmønster, færre smerter i forbindelse med forflytninger og bedre kommunikation med pårørende.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.