dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Socialrådgivere bifalder førtidspensionsreform

Én gennemgående og koordinerende sagsbehandler, som får ansvar for de såkaldte ressourceforløb er en sejr for helhedssynet, siger Bettina Post
KORT NYT
2. JUL 2012 8.17

- Aftalen om reform af førtidspension er et stort skridt i den rigtige retning med en langt mere sammenhængende og perspektivrig hjælp til dem, som i dag har kurs direkte mod førtidspension, siger formand for Dansk Socialrådgiverforening, Bettina Post.

Formålet med reformen er bl.a. at begrænse tilgangen til førtidspension. Alle kommuner skal oprette tværfaglige rehabiliteringsteams, der skal visitere til de såkaldte ressourceforløb, som skal gennemføres ved hjælp af koordinering fra én gennemgående sagsbehandler.

- Set med socialrådgiverøjne er der navnlig tre klare forbedringer i førtidspensionsreformen. Dels den koordinerende sagsbehandler, dels de tværfaglige rehabiliteringsteams, som skal arbejde på tværs af sektorerne, og endelig muligheden for at visitere til nogle længerevarende såkaldte ressourceforløb.

Til gengæld kalder Bettina Post reformen af fleksjob for en mere speget affære, som ligner en ren spareøvelse. Reformen berører alle nye fleksjobbere og fleksjobbere, der skifter job.

ka

 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/socialraadgivere-bifalder-foertidspensionsreform

GDPR