Sådan lyder reaktionen fra Dansk Socialrådgiverforening, efter antallet af unge kontanthjælpsmodtagere er steget markant det seneste år.
- Det er skadeligt med tanker om at nedsætte ydelserne. Det rammer bredt, og det motiverer ikke nogen eller flytter dem til uddannelse. Med et såkaldt uddannelsespålæg får de unge en konkret vej ud af kontanthjælp, siger formand for Dansk Socialrådgiverforening Majbrit Berlau til Politiken.
Dansk Socialrådgiverforening anbefaler, at unge under 30, der er klar til at tage en uddannelse, bliver pålagt at søge uddannelse frem for at gå på kontanthjælp. Dermed lægger de danske socialrådgivere afstand til tanken om at udvide den såkaldte ungeydelse.
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) og regeringen vil den nærmeste fremtid fremlægge deres bud på en kontanthjælpsreform.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.