dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Socialt udsatte skal hjælpe med byudvikling

Et nyt byudviklingsprojekt i Vejle skal finde 'best practices inden for social byudvikling' til inspiration for andre kommuner
3. MAR 2014 6.40

VEJLE: Vi tror på, at med- og selvbestemmelse er vejen frem, dvs. at skabe rammer, hvor de socialt udsatte selv har et ansvar, men hvor de samtidig har et frirum til at leve det liv, de ønsker. Sådan lyder det fra Gitte Frederiksen (V) og Martin Jensen (S), begge medlemmer af Vejle byråd, som sammen med kommunens udsatteråd har været med til at søsætte det nye byudviklingsprojekt, hvor der både tages hensyn til udsatte og ikke udsatte borgere.

De socialt udsatte er derfor blevet spurgt og har efterlyst et lokale med toilet, vand og varme, og hvor de ikke er til offentligt skue. Det får de nu som en del af projektet. Samtidig vil de i samarbejde med den københavnske kunstner Kenneth Balfelt skulle designe steder i byen, som opfylder deres behov og giver plads til de udsatte, men som også tager hensyn til de øvrige borgeres brug af byen.

I Vejle er der forskellige grupper af socialt udsatte mennesker i midtbyen. Nogle er meget synlige og skaber indimellem problemer for byens borgere og forretningslivet. Andre har pga. byfornyelse mistet deres sædvanlige tilholdssteder og opholder sig nu andre steder, som ofte ikke er særligt hensigtsmæssige - heller ikke for de udsatte, som føler sig udstødte.

Center for Konfliktløsning i København bliver også inddraget i projektet for at samle de udsatte grupper, forretningslivet, de øvrige borgere mv. til en dialog om, hvordan de 'bor' side om side og fremadrettet håndterer eventuelle konflikter.

Projektet sættes i gang i marts 2014, og der vil løbende blive evalueret på projektet, bl.a. på de udsattes oplevelser, relationerne mellem de udsatte og naboerne og på, om kommunens gademedarbejdere når flere borgere, når de bliver samlet ét sted.

 

kil

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/socialt-udsatte-skal-hjaelpe-med-byudvikling

GDPR