VIBORG: Det blev en dyr affære, da Viborg Kommune i 2012 sendte en somalisk mand frivilligt tilbage til sit hjemland, så han kunne åbne en netcafé. Det skriver Viborg Stifts Folkeblad. Netcaféen blev nemlig aldrig til noget, og manden endte med at dele computerne ud til sin familie og vende tilbage til Danmark igen. I alt kostede sagen 109.000 kr., viser en aktindsigt, som Radio24syv har fået. Efter at han i 2012 frasagde sig sin opholdstilladelse, sendte kommunen ham på et fly på vej til Somalia med 18.435 kr. i lommen, fem computere, otte trådløse mus, en switch og et HDMI-stik.
Tanken var, at han skulle åbne en netcafé, men i stedet vendte han tilbage til Danmark, 22 dage før hans fortrydelsesret udløb, da folk viste sig at være for fattige til, at der kan være penge i at åbne en netcafe i Somalia. Manden fortæller til Radio24syv, at han 'jo ikke kunne komme tilbage med så mange computere - og hvad skulle han så stille op med dem?' Når der samtidig var folk i hans familie, som ikke havde noget som helst, mente han, at det var oplagt at forære computerne til dem.
Hele affæren har ikke kostet Viborg Kommune en krone, da staten dækker mislykkede repatrieringer. Professor i offentlig forvaltning ved Roskilde Universitet Jacob Torfing kalder det problematisk, at repatriering er risikofrit for kommunerne, da de som i tilfældet i Viborg ofte har med en økonomisk tung borger på overførselsindkomst at gøre. Dermed får de mulighed for at spare en masse penge, hvis det lykkes, mens de kan sende regningen videre til staten, hvis det mislykkes.
dc
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.