dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Stor undren over lukningen af 11 skattecentre

Borgmestre undrer sig over beslutningen om at lukke 11 skattecentre. Ulogisk og kritisabelt, lyder det.

Lukningen af hvert tredje skattecenter frem mod 2020 bliver mødt med stor kritik og undren rundt om på borgmestrekontorer. I dag meldte regeringen ud, at SKAT skal gå fra at have adresse 31 steder til i stedet 21. Dermed bevares tre centre i Nordjylland, tre i Midtjylland, to i Østjylland, fem i Syddanmark, tre på Sjælland og Lolland-Falster, tre i Hovedstadsområdet og et på Bornholm.

En beslutning, der favoritiserer landets større byer, mener Stuers viceborgmester Martin Hulgaard (K).
- Det er kritisabelt, at regeringen har valgt at lukke SKAT's center i Struer. Jeg synes, det er tankevækkende, at regeringen igen har valgt at lukke statslige arbejdspladser i Vestjylland, mens Aarhus og København som vanligt ikke bliver ramt.

I Struer betyder lukningen hos SKAT afskedigelse af 100 medarbejdere. Ifølge viceborgmesteren går staten glip af et fordelagtigt placeret center, når det bliver lukket.
- Vi kan her i kommunen levere lavt sygefravær, høj produktivitet og lave faste udgifter i form af blandt andet husleje. Desuden er SKAT bundet af en lejeaftale, der betyder, at der skal betales husleje frem til 2029. Derfor giver det for mig ikke mening, at SKAT vælger at lukke her, for staten vil fortsat have huslejeudgifter i Struer de næste 15 år, siger Martin Hulgaard (K).

Ministeren ser bort fra transport
Også i Randers er borgmester Claus Omann Jensen (V) undrende over for beslutningen om at lykke byens skattecenter og mener, det må være en 'ommer'.

Han påpeger, at skatteminister Morten Østergaard (R) i vinters selv har understreget, at den geografiske placering var vigtig for SKAT's centre, og at Randers ligger i et trafikalt knudepunkt og kan nås i rimelig afstand for en stor del af befolkningen i Øst-, Nord - og Vestjylland.

- Dermed var en fortsat placering i Randers temmelig oplagt, når man tager skatteministerens egne udmeldinger alvorligt. Her har ministeren lagt stor vægt på for eksempel trafikale forhold og geografisk placering i forhold til borgere og virksomheder, ligesom Morten Østergaard og regeringen har et mål om at skabe en holdbar udvikling i beskæftigelsen og velstanden gennem en effektiv og kompetent offentlig sektor. Vi har de kompetente medarbejdere her i Randers. Jeg mener faktisk, at det er ret væsentligt for, at SKAT kan udføre sit arbejde godt og effektivt, siger Claus Omann Jensen.

Haderslev får skatteankenævn
I Haderslev er kritikken knap stemningen så hård. Nok lukker SKAT også sit center her, men byen får i stedet et skatteankenævn. Og selv om det ikke bevare samme antal arbejdspladser som i dag, er borgmester H. P. Geil (V) fortrøstningsfuld.

- Ifølge mine oplysninger er der ca. 150 arbejdsplader i dag i vores skattecenter, som efter planen vil være udfaset i 2018. Det er jo arbejdspladserne, der lukker, og det betyder ikke, at de ca. 75 af medarbejderne, der også bor i Haderslev Kommune, nu flytter fra kommunen. Mit gæt er, at langt de fleste vil blive boende, siger han og fortsætter:

- Når vi så dertil lægger de 50-70 nye arbejdspladser i skatteankenævnet i form af primært jurister, som vi ifølge mine oplysninger allerede får fra næste år, så synes jeg i grunden, at det er et pænt plaster på såret. Jeg glæder mig faktisk over, at man med etableringen af ankenævnet i Haderslev indirekte også anerkender, at det er attraktivt at placere videnstunge arbejdspladser i kommunen, siger H.P. Geil.

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/stor-undren-over-lukningen-af-11-skattecentre

GDPR