dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Tilbagevirkende dagpenge-stop er OK ved raskmelding

KORT NYT
23. JAN 2019 6.07

En kommune kan ikke standse udbetaling af sygedagpenge med virkning fra en dato tidligere end den, hvor afgørelsen faktisk blev truffet, fremgår det af en landsretsdom fra maj sidste år, men Ankestyrelsen giver alligevel i en principafgørelse en kommune medhold i at sætte stop for sygedagpenge med en uges tilbagevirkende kraft. Årsag: At den sygemeldte havde raskmeldt sig.

Alligevel havde den pågældende klaget over kommunens afgørelse, men Ankestyrelsen viser ingen forståelse for klagen: 'Du ville have modtaget sygedagpenge uberettiget og mod bedre vidende fra raskmeldingstidspunktet', hedder det ligeud i afgørelsen.

At der selv efter raskmeldingen var skånehensyn, der skulle tages, og at raskmeldingen angiveligt kun var sket af økonomiske årsager, giver ikke 'anledning til at tilsidesætte din egen raskmelding', hedder det i Ankestyrelses afgørelse, der er afgivet som en principafgørelser for at afgrænse den nye retstilstand efter landsretsdommen sidste år.

mk

Se principafgørelsen.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/tilbagevirkende-dagpenge-stop-er-ok-ved-raskmelding

GDPR