dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Udsatte får gratis tandpleje

KORT NYT
10. DEC 2014 6.47

SØNDERBORG: Dårlig økonomi og tandlægeskræk. Der kan være flere årsager til at udsatte borgere holder sig væk fra tandlægen. Men konsekvensen er spisebesvær, dårlig livskvalitet og i sidste ende isolation. Det vil Sønderborg Kommune gøre noget ved med en række initiativer, skriver TV Syd.

Blandt initiativerne er åben konsultation på Hertughavens tandklinik én gang om ugen. Her kan udsatte borgere blive undersøgt og få hjælp til bedre mundhygiejne og træning i at gå til tandlæge uden tandlægeskræk.

Private tandlæger får desuden hjælp og rådgivning, så de bliver bedre til at modtage denne gruppe af borgere. Desuden uddannes to medarbejdere i at skabe kontakt til udsatte borgere i socialpsykiatrien, og personalet undervises i god mundhygiejne. Endelig skal der sikres kontakt til bosteder og Sønderborg Misbrugscenter.

 

rp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/udsatte-faar-gratis-tandpleje

GDPR