83 hjemmesider med ulovligt spil er blevet blokeret
Spillemyndigheden blokerer 83 ulovlige spilhjemmesider som led i en intensiveret strategi.
Spillemyndigheden har blokeret 83 ulovlige spillehjemmesider.
Det skriver myndigheden, der fører tilsyn med spil, i en pressemeddelelse.
Indsatsen betyder, at rekorden for blokeringer af hjemmesider på et enkelt år er blevet slået.
I 2022 lukkede Spillemyndigheden i alt 82 hjemmesider.
Myndighedens direktør, Anders Dorph, forventer, at 2024 vil byde på endnu flere blokeringer.
- Vi har intensiveret vores arbejde med at få lukket ned for de ulovlige sider, så vi nu får dem blokeret to gange om året i stedet for én gang som tidligere, siger han i meddelelsen.
- På den måde kan vi få fat i endnu flere sider og minimere den periode, hvor danske spillere bliver eksponeret for spil, der udbydes ulovligt i Danmark.
Ifølge direktøren er særligt børn og unge de mest udsatte grupper for de ulovlige sider, da alderskravene kan være mere lempelige end hos andre udbydere.
- Nogle af siderne tilbyder også spil, der især appellerer til børn og unge som eksempelvis skinbetting
Skins benyttes i computerspil som en måde at ændre det kosmetiske udseende af eksempelvis et våben eller en karakter.
Nogle spilhjemmesider tilbyder, at kunderne kan bruge disse skins som betalingsmiddel.
/ritzau/










