dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

50.000 danske og vestlige omfattet af plan mod parallelsamfund

I 20 ud af 57 omfattede boligområder er personer med dansk eller anden vestlig oprindelse i flertal

Regeringens plan mod parallelsamfund omfatter en lang række boligområder, hvor flertallet udgøres af danskere eller personer med vestlig baggrund, viser en gennemgang, som Jyllands-Posten har foretaget. Det står i kontrast til, at regeringen begrunder flere af sine nye initiativer med, at 'for mange børn i udsatte boligområder lever isoleret fra det danske samfund', 'kun sjældent møder danske børn' og ikke lærer det danske sprog godt nok, skriver avisen

Planen omfatter 57 boligområder, og i 20 af dem er det et mindretal, der har ikkevestlig baggrund. Flere steder er det mere end to tredjedele, der er af dansk eller anden vestlig oprindelse.

I sin plan lægger regeringen blandt andet op til, at børn i de såkaldt udsatte boligområder skal i obligatorisk dagtilbud 30 timer om ugen fra de er et år, ellers trækkes forældrene i børneydelse. I disse områder skal udlejere af almene boliger også lettere kunne opsige beboernes lejekontrakter, hvis en ejendom sælges.

Ifølge Socialdemokratiets udlændingeordfører Mattias Tesfaye viser Jyllands-Postens gennemgang, at regeringens tiltag 'rammer skævt'.

- Vi har foreslået, at det kun skal være de børn, som ikke bliver sprogligt stimuleret i de danske sprog i hjemmet. Hvis man vokser op i en familie, hvor der bliver snakket dansk, har vi ikke noget ønske om at tvinge familier til at sende deres børn i daginstitution, allerede når de er et år gamle, siger Mattias Tesfaye til Ritzau.

Men det er 'unødvendig diskrimination' at målrette tiltag alene efter etnicitet, mener Venstres udlændingeordfører Marcus Knuth.

- Det er ikke kun folk med ikkevestlig baggrund, der kan være udsatte og derfor har brug for en hånd med eksempelvis at sørge for, at børnene kommer i institution, siger han til Jyllands-Posten.

Mattias Tesfaye fastholder dog, at udspillet rammer skævt.

- Hvis de ikke bliver sprogligt stimuleret derhjemme, men bor i et andet område, vil de ikke blive omfattet af regeringens forslag. Derfor synes vi, at det rammer lidt skævt. Dels rammer det for mange, som bor i de her udsatte boligområder, og dels rammer det for få, der bor uden for, siger Mattias Tesfaye.

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/50-000-danske-og-vestlige-omfattet-af-plan-mod-parallelsamfund

GDPR