dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

At fyre gravid pædagog kostede 100.000 kr.

Fyringsgrunden var ellers nedskæring af støttetimer til 'hendes' personer - men at det skulle være hendes job fremgik ikke af ansættelsesbeviset

En socialpædagog har fået medhold i Ligebehandlingsnævnet efter at have klaget over at være blevet fyret. Kommunen skal nu betale hende 100.000 kr. i godtgørelse.

Pædagogen fik en fyreseddel under sin graviditet med begrundelse i, at fem beboere, hun var pædagog for, havde mistet deres støttetimer. På fyresedlen blev det understreget, at afskedigelsen ikke havde noget med hendes graviditet at gøre. Og hun blev også tilbudt deltidsjob.

Pædagogen klagede dog alligevel sin sag, for hun mente ikke, hun havde været bekendt med, at hun skulle tage sig af nogle bestemte borgere på arbejdspladsen. Og det kunne ifølge hende lige så godt være en af de andre, der gik ned i tid.

Kommunen gjorde gældende, at det ganske rigtigt ikke fremgik af ansættelsesbeviset, hvike fem personer, pædagogen var støtteperson for, fordi kommunen betragtede det som tavshedsbelagte oplysninger. Hun havde derimod været bekendt med, hvilke fem det gjaldt, siden et senere møde.

Men det var ikke nok for Ligebehandlingsnævnet, der holdt sig til ordlyden i ansættelsesbeviset. Og på den baggrund havde kommunen ikke godtgjort, at pædagogens graviditet ikke helt eller delvist har været medvirkende årsag til beslutningen om at afskedige hende. Og det koster så  en godtgørelse på 100.000 kr.


Foto: Flickr

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/at-fyre-gravid-paedagog-kostede-100-000-kr

GDPR