På bare et år er antallet af flygtninge og familiesammenførte, der er kommet i arbejde, steget med mere end 60 pct. Som belønning kan en række kommuner se frem til at modtage en bonuscheck, skriver Jyllands-Posten. Tallene kommer fra en opgørelse fra Udlændinge- og Integrationsministeriet. I alt drejer det sig om 3.600 flere flygtninge, der er kommet i beskæftigelse.
I fjerde kvartal 2016 var 5.600 i arbejde. Et år senere gjaldt det 9.200 personer.
Kommunerne modtager en bonus på 25.000 kr. for hver ekstra flygtning, der kommer i arbejde i mindst 190 timer i kvartalet. Ordningen er en del af regeringens integrationsaftale med kommunerne fra 2016.
Aarhus er den kommune, der vil modtage den største bonus i år. Der bliver sendt 3,55 mio. kr. til Aarhus, fordi 142 ekstra flygtninge er kommet i job. I top fem ligger desuden Odense, København, Vejle og Aalborg.
Støjberg: Det skyldes klare krav
Udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) mener, at det er skærpede krav og lavere ydelser til flygtninge, der gør udslaget.
- Vi har vendt bøtten fuldstændig på hovedet, så flygtninge nu mødes med klare krav lige fra begyndelsen og nu reelt kommer i job, siger hun til Jyllands-Posten.
Hun nævner, at langt flere i dag bliver vurderet som jobparate. I 2015 blev kun tre procent af flygtningene erklæret parate til at komme i arbejde. I marts i år var tallet en hel del højere - nemlig 74 pct.
Det er regeringens mål, at 50 pct. af flygtninge skal være i arbejde efter tre år i Danmark. Men de seneste tal fra regeringens eget integrationsbarometer viser ifølge Jyllands-Posten, at kun 38 pct. af flygtningene er i beskæftigelse efter tre år i landet. Regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti, kalder regeringens udlægning 'tragikomisk'.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.